SPECIAL OFFER: - Limited Time Only!
(The ad below will not display on your printed page)


Supermarket Showdown

 

Battle of the Gauacamole
Battle of the Gauacamole

Homemade:

Prep: 12 minutes
Price: $0.48 per oz.

Making guac at home puts you in the driver's seat -- chunky or smooth, spicy or mild, plain or fully loaded, the choice is yours! The fresh taste and absence of additives easily offsets a few extra pennies and prep time.

versus

Premade:

Prep: None
Price: $0.41 per oz.

Many refrigerated guacamoles from the deli section or produce aisle contain natural ingredients and taste muy bueno. (Skip any with ingredients you wouldn't use at home.) These convenient dips get the green-light when you're tight on time.

And the winner is ...

IT'S A TIE!

- Beth Janes