Supermarket Showdown

  • Share
  • Print

Supermarket shopping can be tricky, especially when you're comparing different versions of the same ingredient! So to make it easier for you, we've pitted them against each to see who comes out on top!

Rice
Prev Next 1/34
Battle of the Rice

Traditional:

Prep: 26 minutes
Price: 10 cents per oz.

The price is nice, but traditional rice, while the most flavorful kind, can be sticky and heavy compared with quicker-cooking versions and is no more nutritious. In addition to prepping longer, you'll likely do some pot-soaking and scrubbing after dinner.

versus

Instant:

Prep: 11 minutes
Price: 19 cents per oz.

Light, clump-free grains that are super-speedy to cook? Welcome to the joy of instant rice! Pour the par-cooked rice into boiling water, turn off the heat, cover, and in 5 minutes you're good to go. The convenience and goof-proof results are worth the price.

versus

Boil-In-Bag:

Prep: 17 minutes
Price: 20 cents per oz.

This rice cooks up fluffy and fragrant, but the bag is more cumbersome than convenient. Sure, there's no measuring, but you do have to hold a perforated bag over a pot while you wait for the water to drain -- and good luck cutting it open without burning your fingers.

versus

Fully Cooked:

Prep: 90 seconds
Price: 26 cents per oz.

The idea of nuking a bag of ready-rice is appealing, but the result is less so. Oil keeps the grains from sticking together, but it also adds a greasy texture and 2.5 grams of fat per serving. Plus, this pricey rice is the blandest of the bunch.

And the winner is ...

INSTANT!

- Beth Janes

Get quick and easy recipes for dinner tonight! Start now!
Comments